MOTTO

"Powiadają przecie:
nie dla bryndzy bryndza
nie dla wełny wełna
ani pieniądz nie dla pieniądza".
(St. Wincenz "Na wysokiej połoninie")

Łączna liczba wyświetleń

środa, 21 marca 2012

Być dobrą wróżką - Opowieści dla Zośki

Twoja fantazja podpowiada ci co chwilę bycie kim innym. Odgrywasz różne role. Odbywasz podróże w kosmos. Przeżywasz morskie przygody na pirackim statku. To znów na pięknym koniu kłusujesz w nieznane. Najbardziej lubisz być księżniczką i wróżką. Swoją czarodziejską różdżką usiłujesz zwykłym rzeczom, przedmiotom i zjawiskom nadać czarownego blasku. Jeszcze nie wiesz, że nie potrzebujesz tej różdżki, którą dziś dzierżysz w dłoni, do tego, by świat zaczarować i oczarować. Bo do tego potrzebne jest ci tylko twoje serce i wrażliwość. Umiejętność wsłuchania się w drugiego człowieka i chęć pomagania innym. Zapewne nabędziesz te umiejętności zanim Ziemia kilkakrotnie obiegnie Słońce torem po orbicie. I pewnie zanim będziesz mogła zrozumieć czym jest ruch obiegowy Ziemi, już będziesz potrafiła bez różdżki te swoje czary czynić. To są twoje predyspozycje. To jest twoje dziedzictwo, które otrzymałaś w darze po twoich przodkach. Wspaniałych kobietach, które torowały dla ciebie drogę na tym najpiękniejszym ze światów.
Musisz jednak nieustannie nad sobą pracować. W życiu człowieka nigdy nie ma takiej chwili, w której mógłby powiedzieć: jest super, jestem skończonym dziełem, teraz to już nic, tylko przyjemności.  Dawniej ludzie mówili, że człowiek całe życie się uczy. Jest w tym nieco prawdy. Ale ja rozszerzyłabym tę ludową mądrość i powiedziałabym tak: człowiek całe życie się uczy, aby być człowiekiem. I zapamiętaj sobie dziecino droga, że jest to zarazem najważniejsza i najtrudniejsza nauka w życiu. Żadna matematyka, chemia, historia, czy biologia nie są najważniejszymi naukami. One są tylko naukami pomocniczymi.
Bycia człowiekiem nie nauczy cię też żadna szkoła. No, chyba, że szkoła Pana Kleksa, do której właśnie uczęszczasz... Jak być człowiekiem zakodowane jest w twoim sercu i w twojej wrażliwości. Słuchaj siebie. Słuchaj innych. Słuchaj głosu, który mówi ci jak robić trzeba, a jak nie powinnaś.

Z każdym zdaniem naszych opowieści zbliżamy się do sedna sprawy. Do najważniejszej tajemnicy, którą chcę ci przekazać. Ale jeszcze nie dzisiaj.
Dzisiaj zapamiętaj, że drugi człowiek jest w życiu tak samo ważny jak ty sama. Kiedyś, gdy będziesz starsza zrozumiesz, że ważniejszy.
Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego.
Po prostu bądź dobrą wróżką dla innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz