MOTTO

"Powiadają przecie:
nie dla bryndzy bryndza
nie dla wełny wełna
ani pieniądz nie dla pieniądza".
(St. Wincenz "Na wysokiej połoninie")

Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 19 maja 2013

Wielka jego wartość

Kilka dni temu wszedł do mojego domu Duży Człowiek i oznajmił, że już czas, żebym pozwoliła popłynąć łzom i uwolniła to, co mam w środku, bo sama stałam się więźniem swojego smutku. I polały się łzy. Płakałam godzina za godziną, a on - Duży Człowiek - po prostu był. Sam, będąc cichym, potrafi usłyszeć nawet niewypowiedziane słowa.
Wylałam zapewne więcej niż przysłowiowe morze łez, bo zaraz potem poczułam, jakbym była niedotleniona z powodu podtopienia. Nieogarnięty ocean pulsował we mnie aż do tamtej chwili, więc tonęłam nie zdając sobie z tego sprawy. I miałam wrażenie, że świat, który jawił mi się spoza zapuchniętych powiek jest bardziej nierealny niż sny, które w mgnieniu oka przewinęły się we mnie jak film wieloodcinkowy, niemiły serial, który śniłam każdej nocy ostatnich miesięcy. W momencie, gdy odcinki serialu sunęły w zawrotnym tempie klatka po klatce, w moim ja odblokowywał się jakiś kanał, wpuszczając życiodajną moc, która odradzała się, powstając z nieżycia.(Syr 6,5-17) Miła mowa pomnaża przyjaciół, a język uprzejmy pomnaża miłe pozdrowienia. Żyjących z tobą w pokoju może być wielu, ale gdy idzie o doradców, [niech będzie] jeden z tysiąca! Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj! Bywa bowiem przyjaciel, ale tylko na czas jemu dogodny, nie pozostanie nim w dzień twego ucisku. Bywa przyjaciel, który przechodzi do nieprzyjaźni i wyjawia wasz spór na twoją hańbę. Bywa przyjaciel, ale tylko jako towarzysz stołu, nie wytrwa on w dniu twego ucisku. W powodzeniu twoim będzie jak [drugi] ty, z domownikami twymi będzie w zażyłości. Jeśli zaś zostaniesz poniżony, stanie przeciw tobie i skryje się przed twym obliczem. Od nieprzyjaciół bądź z daleka i miej się na baczności przed twymi przyjaciółmi. Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia; znajdą go bojący się Pana. Kto się boi Pana, dobrze pokieruje swoją przyjaźnią, bo jaki jest on, taki i jego bliźni.

1 komentarz:

 1. Łzy są potrzebne... czasami...
  Łzy oczyszczają duszę...
  Łzy oczyszczają rany i pomagają im się zasklepić...
  Łzy... niech jednak nie płyną za długo...
  Przez kropelki na rzęsach spójrz w słońce - zobaczysz wtedy tęczę... a na jej końcu... Na pewno także na Ciebie czeka szczęście
  Spokoju w duszy i słonecznych promieni w sercu życzę

  OdpowiedzUsuń