MOTTO

"Powiadają przecie:
nie dla bryndzy bryndza
nie dla wełny wełna
ani pieniądz nie dla pieniądza".
(St. Wincenz "Na wysokiej połoninie")

Łączna liczba wyświetleń

piątek, 14 grudnia 2012

Szlachetność

Nauczycielka w jednej ze szkół powiedziała do swoich wychowanków, że klasy z ich szkoły biorą udział w akcji "szlachetna paczka", wobec powyższego chciałaby, aby ich klasa również przyłączyła się do akcji. Nie wiem, czy powiedziała dzieciom na czym polega idea tego działania, ale mam wrażenie, że sama jej nie rozumie, ponieważ zaapelowała, by uczniowie przynieśli z domów jakieś ubrania i zabawki i, że nie muszą być nowe, raczej niepotrzebne.
Kiedy przeglądałam tzw. bazę rodzin potrzebujących, objętych opieką akcji "szlachetnej paczki" w mojej miejscowości i okolicy przeczytałam niezliczone ilości ludzkich losów, które zbudowane są z nędzy i beznadziei. Chodzi o nędzę dosłowną i tę duchową. Bo nędzy duchowej człowiek sięga, kiedy brak mu perspektyw na poprawę losu nie tyle swojego, co swoich bliskich, kiedy brak mu nadziei, a radość jest pojęciem abstrakcyjnym. Nędza duchowa nie bierze się z niskiego poziomu wrażliwości, braku, czy zachwianiu wiary, wąskich horyzontów. Ona bierze się z tego, że człowiek w swoim nieszczęściu doprowadzony jest do skraju wytrzymałości psychicznej.
"Szlachetna paczka" przygotowana według przepisu owej nauczycielki może sprawić, że rodzina ta już na dobre pogrąży się w otchłani swej beznadziejnie tragicznej sytuacji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz