MOTTO

"Powiadają przecie:
nie dla bryndzy bryndza
nie dla wełny wełna
ani pieniądz nie dla pieniądza".
(St. Wincenz "Na wysokiej połoninie")

Łączna liczba wyświetleń

piątek, 23 grudnia 2011

Gdy usłyszeli - kalendarz adwentowy

Poukładany przez ludzi świat rządzi się naturalnie ludzkimi prawami. Przede wszystkim stworzyliśmy stereotypy. Każdy mieszkaniec tego świata powinien tak samo myśleć, tak samo się ubierać, tak samo żyć. Nawet pragnienia i marzenia powinny być zbieżne. A o to z powodzeniem starają się agencje reklamowe i korporacje produkcyjne, więc ludzkie marzenia i pragnienia są zbieżne.
Każdego, kto odstaje od normy, w którąkolwiek stronę się wybija, piętnuje się w sposób zdecydowany. Kto piętnuje? Reszta ludzi świata. I człowiek odstający od układanki stworzonej przez innych ludzi nie wie już, czy faktycznie jest dziwakiem i odmieńcem, czy to może z resztą ludzi świata jest coś nie tak. Skutecznie napiętnowany pozwala wątpliwościom, by zasiały się w jego umyśle i uczuciach. Zastanawia się, waha, namyśla i... jeśli brak mu wiary we własny sposób na życie - wraca na swoje miejsce w układance. Reszta ludzi świata triumfuje, że zgasiła ducha.
Z tego wszystkiego czekamy na rzeczy wielkie, gubiąc w narzuconej codzienności sprawy małe. A to ze spraw małych buduje się wielkość człowieka.
Co by było, gdyby Maryi i Elżbiecie przyszło żyć w naszym, pokładanym przez ludzi świecie? Aż strach pomyśleć.
Miast cieszyć się radością Elżbiety z poczęcia w tak późnym wieku dziecka - współcześni wydaliby swoją ocenę.
Miast przyjąć decyzję Elżbiety i Zachariasza o nadaniu imienia ich dziecku (pamiętamy, że Elżbieta i Zachariasz wybrali imię, którego nie nosił nikt w ich rodzie) - współcześni wydaliby swoją ocenę.
Miast śpiewać Pieśń nad pieśniami na cześć Maryi - współcześni wydaliby swoją ocenę.
Wreszcie miast błogosławić Maryję, jako Matkę Boga, natchnioną przez Ducha Świętego - współcześni wydaliby swoją ocenę.


"Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. "

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz