MOTTO

"Powiadają przecie:
nie dla bryndzy bryndza
nie dla wełny wełna
ani pieniądz nie dla pieniądza".
(St. Wincenz "Na wysokiej połoninie")

Łączna liczba wyświetleń

środa, 29 lutego 2012

Bywa

Bywa tak, że spotykają nas w życiu mniejsze i większe radości. Jeśli mamy wielki, niezdrowy apetyt na życie, nie dostrzegamy tych najdrobniejszych. A to one są fundamentem naszego szczęścia. Dobrze jest umieć znajdywać radość i wesele w zwyczajnych chwilach. Dobrze jest umieć zatrzymać wspomnienie tych chwil na dłużej i pić, teraz i potem, jak z kielicha rozkoszy.

"Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, 
jaką nam przyszłość zgotują bogowie...
nie pytaj o to, co przyniesie jutro" (Horacy)


Bywa też tak, że spotykają nas tak wielkie radości, że zaraz zaczynają się w nas budzić wątpliwości, czy aby na pewno zasłużyliśmy na ten bonus, który nam los wręcza. Czasem pragniemy czegoś tak bardzo, pracujemy na sukces i nie spotyka nas miesiącami, latami. Chodzi bokiem, jest u innych. A kiedy zrezygnujemy, albo przynajmniej osłabimy czujność, pragnienie przestaje nas trawić - niespodziewanie radość spada na nas manną z nieba.


"Skromność przy przeciętnych zdolnościach jest zwykłą szczerością; przy wielkich talentach – obłudą."
(Arthur Schopenchauer)

Dla umiejętnego zróżnicowania i wyłapania w codzienności drobnych radości oraz dla spełnienia pragnień, które nie trawią, a uczą pokory i cierpliwości, bo czasem pragnienia spełniają się dopiero w drugim pokoleniu: 

"Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie."
(św. Loyola)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz